ישנים לא טוב בלילה ונפגעים במהלך היום: תסמונת הילדים החדשה

עייפות, מצב רוח ירוד והפרעות קשב וריכוז בילדים – קשורים בשינה: פאנל בינלאומי של מומחי שינה מציע אבחנה חדשה בשם "הפרעת שינה חסרת מנוחה" (Restless Sleep Disorder), המתרחשת בילדים בגילי 6 עד 18 ופוגעת משמעותית בתפקודם.
במאמר שפורסם בכתב העת Sleep Medicine, מתארים המומחים כי ההפרעה נגרמת כתוצאה מאיכות שינה ירודה, שבמהלכה קיימות תנועות בלתי רצוניות מרובות ומשמעותיות. המומחים קובעים גם את התנאים לאפיון המחלה, שעל פי ההערכות פוגעת בכ-7% מהילדים.
הפאנל שכלל עשרה מומחים, סקר את הספרות הרפואית הקיימת, וקבע שמונה קריטריונים מוסכמים לאבחון המחלה. אלה כוללים פגיעה תפקודית של הילד במהלך היום, תלונות של הילד על הפרעת שינה ותנועות משמעותיות במהלך השינה שנצפו על ידי ההורים. בנוסף, דורש האבחון תיעוד במעבדת שינה של 5 או יותר תנועות גוף לשעה, כאשר התנועות מתרחשות לפחות 3 פעמים בשבוע למשך 3 חודשים לפחות. קריטריון נוסף הנחוץ לאבחנה הוא שלילת בעיות רפואיות אחרות שעלולות לגרום לתנועות בשינה.

עייפות והפרעות קשב וריכוז? ייתכן שהבעיה היא בשינה

עייפות והפרעות קשב וריכוז? ייתכן שהבעיה היא בשינה
(צילום: shutterstock)
לדברי המומחים, עדויות רבות מצביעות על קשר בין אותן הפרעות תנועה המאפיינות את הפרעת השינה למחסור בברזל במוח. בכל מקרה בו הילד סובל מעייפות, חוסר תפקוד, ירידה במצב הרוח או מהפרעות קשב וריכוז, ממליצים המומחים להורים לבחון את שנתו, ולערוך בדיקת דם הכוללת מדידה של חלבון בשם פריטין, המעיד על רמת מאגרי הברזל בגוף.
"במשך שנים רבות זיהינו דפוס שינה שהשפיע על התנהגות הילד אך לא התאים למחלות ידועות", אמרו המומחים והוסיפו כי חלק מהילדים אובחנו בטעות כסובלים מדום נשימה חסימתי או מהפרעות תנועה אחרות, אף שלא לקו בכך. "האבחנה החדשה מציעה כלי חדש שעשוי לעזור ליותר ילדים הסובלים מהתופעה שפוגעת משמעותית בחייהם".
בישראל האבחנה החדשה עוד לא מוכרת, אך הורים ישראלים שמבחינים בעייפות מרובה, קושי להתעורר ובתנועה ערה במהלך הלילה בקרב הילדים – יכולים לבקש מרופא הילדים בדיקת דם לרמות החלבון פריטין והפניה למעבדת שינה.
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד במוקד

חדש בוידאו